To obtain the students feedback, Thapar Institute of Engineering and Technology University has a Students Consultative Committee (SCC) comprising of ex-officio faculty representatives and over 100 student representatives from across the various disciplines. SCC's objective is to assist the administration in preparing and implementing students' welfare plans.

SCC meets atleast twice a semester.

 

FACULTY & STAFF REPRESENTATIVES

 

1.     

DR. MANEEK KUMAR, DEAN, STUDENT AFFAIRS

CHAIRMAN

2.     

DR. S.S. BHATIA, DEAN, ACADEMIC AFFAIRS

MEMBER

3.     

DR. DINESH GOYAL, HBTED

MEMBER

4.     

DR. NAVEEN KWATRA, HCED

MEMBER

5.     

DR. RAJ KUMAR GUPTA, HCHED

MEMBER

6.     

DR. DEEPAK GARG, HCSED

MEMBER

7.     

DR. SANJAY SHARMA, HECED

MEMBER

8.     

DR. RAVINDER AGGARWAL, HEIED

MEMBER

9.     

DR. S.K. MOHAPATRA, HMED

MEMBER

10. 

DR. BONAMALI PAL, HSCBC

MEMBER

11. 

DR. A.K. LAL, HSOM

MEMBER

12. 

DR. (MRS.) SANTHA KUMARI, HSBSBS

MEMBER

13. 

DR. MANOJ SHARMA, HSPMS

MEMBER

14. 

DR. A.S. REDDY, HSEE

MEMBER

15. 

DR. SUSHEEL MITTAL, LIBRARIAN, CL

MEMBER

16. 

DR. MANINDER SINGH, HCITM

MEMBER

17. 

DR. SANJAI SAXENA,COORDINATOR, CORE

MEMBER

18. 

MR. H.S. BAWA, IC, CILP

MEMBER

19. 

DR. MANOJ SHARMA, COORDINATING WARDEN

MEMBER

20. 

DR. PUNEET SHARMA, WARDEN, HOSTEL-A

MEMBER

21. 

DR. HEM DUTT JOSHI, WARDEN, HOSTEL-B

MEMBER

22. 

DR. RAJ KUMAR GUPTA, WARDEN, HOSTEL-C

MEMBER

23. 

DR. AMJAD ALI, WARDEN, HOSTEL-H

MEMBER

24. 

DR. PARTEEK BHATIA, WARDEN, HOSTEL-J

MEMBER

25. 

DR. M.D. SINGH, WARDEN HOSTEL PG

MEMBER

26. 

DR.(MS.) SHWETA GOYAL, WARDEN, GIRLS HOSTEL-E

MEMBER

27. 

DR.(MS.) INDERVEER CHANA, WARDEN, GIRLS HOSTEL-FRC

MEMBER

28. 

DR.(MS.) RANJANA PRAKASH, WARDEN, GIRLS HOSTEL-I

MEMBER

29. 

DR.(MS.) RICHA BABBAR, WARDEN, GIRLS HOSTEL-G 

MEMBER

30. 

MR. GURBINDER SINGH, REGISTRAR

SPECIAL INVITEE

31.

DR. N.S. CHAUDHARY, MEDICAL OFFICER

SPECIAL INVITEE

32.

MR. SANJEEV SONI, DGM

SPECIAL INVITEE

33.

MR. LAKHBIR SINGH, ADPE

SPECIAL INVITEE

34.

CAPT. MANJIT SINGH, ADMN. OFFICER

SPECIAL INVITEE

35.

LT. COL. B.S. SANDHU, ADMINISTRATIVE OFFICER

SPECIAL INVITEE


 

 

STUDENT REPRESENTATIVES

 

 

S. No.

Name

Roll No.

Batch

B.E. CIVIL ENGG.

 

 

1

Piyush

 101502068

BE CE Ist year

2

Rigzin

 401502012        

-do-

3

Tushar

 101502104            

-do--

4

Nimish Sharma   

101402066

BE 2nd year

5

Sagar Vats    

101402083

-do-

6

ShrutiNeol

101402092

-do-

7

Navkash Singh Brar

 101302057                        

BE 3rd year

8

Navita

  101302054                   

-do-

9

Ayush Jindal

 101482003

-do-

10

Nikhil Goyal

101202046

BE 4th year

11

Sonaal Gupta

101202068

-do-

12

Yashika Gupta                 

101202077

-do-

COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

 

1

Samar Sunkaria

101503191

BE (CSE)  Ist year

2

Rishabh Dev

101503183

BE (CSE)    -do-

3

Harshvardhan Singh

101503091

BE (CSE)    -do-

4

Abhishek Handa

101503006

BE (CSE)    -do-

5

Aditya Gupta

401503106

BE (CSE)    -do-

6

Jayant Nagal

101503106

BE (CSE)    -do-

7

Ripudaman Singh

101503182

BE (CSE)    -do-

8

Ritwik

101510067

BE (CML)   -do-

9

Ridima

101510064

BE (CML)   -do-

10

Arushi

101511011

BE (CAG)   -do-

11

Gitesh Khanna

101511029

BE (CAG)   -do-

12

ShubhamDudeja

101512050

BE  (SEM)  -do-

13

PalakSingla

101512037

BE  (SEM)  -do-

14

Aakanksha Agarwal

101403003

BE (CSE) BE 2nd year

15

Gurkamal Singh

101403070

BE (CSE) -do-

16

 Jyotirmay Bansal

101403083

BE (CSE) -do-

17

PrabhashBachhuwan

101403133

BE (CSE) -do-

18

ShivangiDhiman

101403171

BE (CSE) -do-

19

‎Yash Khatri

101403207

BE (CSE) -do-

20

Shreya

101410048

BE (CML) -do-

21

Rohit Arora

101411036

BE (CAG) -do-

22

Jagatdeep Singh

101412007

BE (SEM) -do-

23

Vishruty Mittal

101412045

BE (SEM) -do-

24

Divyansh Kaushik

101303047

BE (CSE) BE 3rd  year

25

Harnoor Bhatia

101303060

BE (CSE) -do-

26

Neha Gandhi

101303165

BE (CSE) -do-

27

SatvikKhurana

101303149

BE (CSE) -do-

28

Nikhil Garg

101303107

BE (CSE) -do-

29

Baljindersingh

101203019

BE (CSE) BE 4th year

30

Divanshigupta

101203029

BE (CSE) -do-

31

Gurnoor Chauhan

101203035

BE (CSE) -do-

32

Shivanshu Gupta

101203091

BE (CSE) -do-

33

Shonali Singh

101203092

BE (CSE) -do-

ELECTRICAL ENGINEERING 

 

 

1

Anahita

 101504018

BE ELED Ist year

2

Aayush Rai Anand

101504005

-do-

3

Sahil Virk

 101504108

-do-

4

Ramandeep Singh Gill

101504098

-do-

5

Sahajdeep Kaur

101404100

BE ELED (2nd year)

6

TusharGoel

101404130

-do-

7

Abhishek Sharma

101404006

-do-

8

Divyam Aggarwal

101404029

-do-

9

Anmol Jawa

101304018

BE ELED 3rd year

10

Hariansh Sehgal

101304040

-do-

11

NishthaRaheja

101304063

-do-

12

SagarPulani

101304089

-do-

13

RajatSahore

101204059     

BE 4th year

14

 Navjot Kaur

101254005   

-do-

ELECTRONICS (INSTRUMENTATION & CONTROL) ENGINEERING

1

Dharini Sharma

101505103

BE EIC Ist year

2

Dev Simar

101505035

-do-

3

Asham Gupta

101505027

-do-

4

Aakash

101405001

EIC 2nd year

5

Hitesh

101405036

-do-

6

Shraddha Singh

101405087

 

7

Deeksha

101305035

EIC3rd year

8

Navarshi

101305070

 

9

SarabMaan

101305097

-do-

10

Jatin Arora

101205025

EIC 4th  year

11

Dipna Bansal

101385010

 

12

Shina Singla

101255012

 

ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING

 

1

Akashdeep

101506017

BE ECE Ist year

2

BhriguGarg

101506048

-do-

3

Jaskaranvir

101506078

-do-

4

NihalBharadwaj

101506110

-do-

5

KushalkKurana

101506090

-do-

6

Vikas Gill

101506181

-do-

7

Jeetendra

101515024

-do-

8

Swati Arora

101515052

-do-

9

Abhishek

101406008

BE 2nd year

10

Arshnoor Singh

101406033

-do-

11

HitakshiBansal

101406073

-do-

12

Alisha Sharma

101406022

-do-

13

Rahul Kumar

101406138

-do-

14

Yatin Bansal

101406205

-do-

15

Anmoljot Kaur

101306025

BE 3rd year

16

Chirag  Saluja

101306051

-do-

17

Chinmay Jain

101306047

-do-

18

Shubham Garg

101306157

-do-

19

Rajan

101306115

-do-

20

NitinMoudgil

101486016

-do-

21

Akash Aggarwal

101206016

BE 4th year

22

Nidhi Jain

101206093

-do-

23

ShradhaKalra

101206156

-do-

24

Gautam Jain

101386002

-do-

25

RasikSingla

101206121

-do-

26

KanupriyaMiddha

101206066

-do-

CHEMICAL ENGINEERING

 

 

1

Aakriti Sharma

101501001

BECH1st  year

2

Anubhav Jain

101501016

-do-

3

Lovnish Gupta

101401039

BE 2nd year

4

Parminder Kaur

101401051

-do-

5

Zoya Sharma

101301056

BE 3rd year

6

Akash Sangal

101301001

-do-

7

Karminder Bhatia

101251025

BE 4th year

8

Navneet Tung

101251012

-do-

MECHANICAL ENGINEERING

 

 

1

ShreshthDhawan

101508115

BE Ist year

2

Satyam Gupta

101508109

-do-

3

Shubhang Prasad

101508117

-do-

4

Shashwat Jain

101508113

-do-

5

Yudhveer Singh Kainth

101408137

BE 2nd year

6

Varun Soni

101408133

-do-

7

VivekSingla

101408136

-do-

8

Piyush Kumar

101408095

-do-

9

Simranpreet Singh

101408126

-do-

11

Pranav Tiwari

101458003

-do-

12

Ekyjot Singh 

101308034

BE 3rd year

13

Yashwardhan Sharma

101308125

-do-

14

Keshav Jindal

101308066

-do-

15

Karanbir Singh

101208062

BE 4th year

16

AnkurWasdev

101208016

-do-

17

Nitish Gupta

101208083

-do-

B.E. INDUSTRIAL ENGINEERING

 

 

1

Pranav Pal Singh

401307007

BE 3rd year

B.E. MECHANICAL (PRODUCTION ) ENGINEERING

 

 

1

Venkatesh Sharma

(101514030)

BE. Ist year

2

SanghmitraSaxena

101414027

2nd year

3

Karan Matta

101414014

-do-

B.E. MECHATRONICS ENGINEERING

 

 

1

YuvrajKalra

101509037

BE. Ist year

2

Mili Sehgal

101509023

-do-

3

Arpit Jindal

101409010

BE. 2nd year

4

AkshitaSachdeva

101409007

-do-

5

Ankit Gupta

101309004

BE 3rd year

6

Deepshikha

101309009

-do-

7

Rishab Aggarwal

101209019

BE 4th year

8

Kavy Mittal

101209012

-do-

B.TECH. BIOTECHNOLOGY/BIO CHEMICAL

 

1

Supriya

8146016820

B.Tech. Ist year

2

Akash Sarpal

701300001

B.Tech 3rd Year

3

Pankesh Gupta

701250002

B.Tech 4th Year

MASTER OF COMPUTER APPLICATIONS (MCA)

 

1

Ms.Gunjan Mishra

201500007

MCA-Ist year

2

Ms.Manpreet Kaur

201400027

MCA-IInd year

3

Ms. KaranveerKour

201480012

MCA-IIIrd year

M.E. CAD/CAM & ROBOTICS ENGINEERING (MECH.)

1

 Ishan Chawla

801584010

ME Ist year

2

Gurminder Singh

801481010

ME 2nd year

M.E. PRODUCTION & INDUSTRIAL ENGG.

 

1

Rahul Gupta

801585020

ME Ist year

2

Gagandeep Singh 

(801482007)

ME 2nd year

M.E. THERMAL ENGG.

 

1

Sanjeev Kumar

8015830

Ist year

2

Puneet Singh

801483028

2nd year

M.E. CIVIL ( STRUCTURES ) ENGINEERING

 

1

ShubhamSrivastva

80152428

ME Ist year

2

Nikita Bhalla

801422022

ME 2nd year

M.E. CIVIL ( INFRASTRUCTURE) ENGINEERING

 

1

PriyaVaid

801523009

ME Ist year

2

Abhishek Sehgal

801423001

ME 2nd year

M.E. SOFTWARE  ENGINEERING, (CSED)

 

1

Resham Kaur

801531011

ME Ist year

2

Pankaj Kumar

801431017

ME 2nd year

1

AnshulAneja

801532005

ME Ist year

2

KanuGoel

801432007

ME 2nd year

M.E. INFORMATION SECURITY (CSED)

 

1

Jobanjeet Kaur

801533010

ME Ist year

2

DeepikaHooda

801433008

ME 2nd year

M. Tech. CSA (CSED)

 

 

1

Manpreet Kaur

601532008

M.TECH. 1styear

2

AlokTripathi

601403004

M.TECH. 2ndyear

M.E. ELECTRONICS AND COMM.ENGINEERING  (ECE)

1

Aditi Bajaj

801561002

ME Ist year

2

Manjinder Singh

801461015

ME 2nd year

M.TECH. VLSI DESIGN & CAD (ECED)

 

1

Pankaj

601562017

M.Tech. Ist year

2

Ashish Singh

601461005

M.Tech. 2nd year

M.E. (WIRELESS COMMUNICATION)

 

1

Jasonpreet Kaur

801563009

ME Ist year

2

Sonali

801463027

ME 2nd year

M.E. ELECTRONICS (INS. & CONTROL), (EIC)

 

1

AshutoshBisht

 

ME Ist year

2

Kritika Goyal

801451015

ME 2nd  year

M.E. (POWER SYSTEMS AND ELECTRIC DRIVES), (EIED)

1

Namita Gupta

801542013     

ME Ist year

2

Manpreet Kaur

801441017

ME 2nd  year

M.E. POWER ELECTRONICS & DRIVES

 

1

NeerajManwani

801543004

ME Ist year

       

M.TECH. (CHEMICAL ENGG.)

 

 

1

Manju Rawat

601511002

M.Tech. CHE1st year 

2

Steffi Talwar

601411002

2nd  year  -do-

M.TECH. ENV. SC. & TECH. (EST)

 

 

1

JuhiPurwar

601501005

M.Tech- EST     Ist year

2

Aakash Ahuja

601505001

M.Tech- ETM   Ist year

       

M.TECH. BIOTECHNOLOGY

 

1

Harleen Kaur

601504004

M.Tech 1st Year

2

Shweta Parmar

601404023

M.Tech 2nd Year

M.TECH. MATERIALS & METALLURGICAL ENGG. (SPMS)

1

RupinderjeetBains

601502005

M.Tech. Ist  year

M.SC. PHYSICS

 

1

Yashpreet

301504041

M.Sc. Ist year

2

Amantej Kaur

301404003

M.Sc. 2nd year

M.SC. CHEMISTRY

 

1

BhavyaKhurana

301502007

M.Sc. Ist year

2

Udita Wadhwa

301402022

M.Sc.2nd year

M.SC. (BIOCHEMISTRY)

 

 

1

PriyaSingla

301507005

M.Sc. BiochemIst year

M.SC. MATHEMATICS

 

 

1

Ms. Nikita Madaan

301403008

M.Sc. (Maths) Ist year

2

Mr. Satinder Pal Singh

301503026

M.Sc. (Maths) IInd year

M.SC. BIOTECHNOLOGY

 

 

1

Harlovleen Kaur

331201001

M.Sc.1st Year

2

VanditaChablani

301401015

M.Sc. 2nd Year

SHSS MA (PSYCHOLOGY)

 

 

1

Palak Malik

861502012

MA Ist year

MA (ECONOMICS)

 

 

1

AnishaKakria

861501002

MA Ist year

PH.D.

 

 

1

Ms. Mansi Singh

 

CHED

2

Ms. Sujata

 

CSED

3

Mr. Akul Sen Gupta

 

SCBC

4

Ms. JuhiPurwar

 

SEE

5

Ms. Harpriya

 

SHSS